Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje małe rozmiary jest ciekawą opcją dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę o większym rozmiarze, szczególnie jeśli planujemy trzymać w niej kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wysypują się z klatki. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa znacznie twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać porządek w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie waszej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpiecznie, ponieważ będzie miała kryjówkę, do której będzie mogła udać się aby odpocząć lub uspokoić się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota